Przejdź do treści

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa

11 lipca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. 

 


Dzień ten ma na celu upamiętnienie ponad 100 tys. ofiar zbrodni dokonanej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię na Polakach na Wołyniu i Galicji Wschodniej.

 

Ocalała z zagłady wsi Wola Ostrowiecka Helena Popek wspominała:


„Wieś zasnuta była gryzącym dymem z dopalających się budynków. Idąc całą noc, nad ranem dotarliśmy okrężną drogą do Rymacz. Spotkaliśmy tam znajomych, ocalałych z pogromu Polaków. Zgromadzeni w szkole opłakiwali swoich najbliższych. Następnego dnia, we wtorek 31 sierpnia, razem z mamą, siostrą Marynią i najmłodszym bratem Stachem ruszyliśmy wzdłuż toru w kierunku mostu na Bugu”.

 

Historia wsi Ostrówki i Wola Ostrowiecka stanowi temat przewodni modułu poświęconego zbrodni wołyńskiej tworzonej wystawy stałej. Głównym konsultantem tej części wystawy jest dr Leon Popek – historyk i syn Heleny Popek. 

 

Dziś wspólnie z przedstawicielami władz samorządowych, instytucji, towarzystw, organizacji oraz mieszkańcami Lublina uczestniczyliśmy w obchodach upamiętniających ofiary zbrodni wołyńskiej. Pod Pomnikiem Ofiar Wołynia złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy symboliczne znicze. 
 

                                                     

         

Tereny nieistniejących wsi
Tereny nieistniejących wsi Ostrówki i Wola Ostrowiecka