11 lipca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa.
Dzień ten ma na celu upamiętnienie ponad 100 tys. ofiar zbrodni dokonanej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię na Polakach na Wołyniu i Galicji Wschodniej.
Ocalała z zagłady wsi Wola Ostrowiecka Helena Popek wspominała:
„Wieś zasnuta była gryzącym dymem z dopalających się budynków. Idąc całą noc, nad ranem dotarliśmy okrężną drogą do Rymacz. Spotkaliśmy tam znajomych, ocalałych z pogromu Polaków. Zgromadzeni w szkole opłakiwali swoich najbliższych. Następnego dnia, we wtorek 31 sierpnia, razem z mamą, siostrą Marynią i najmłodszym bratem Stachem ruszyliśmy wzdłuż toru w kierunku mostu na Bugu”.
Historia wsi Ostrówki i Wola Ostrowiecka stanowi temat przewodni modułu poświęconego zbrodni wołyńskiej tworzonej wystawy stałej. Głównym konsultantem tej części wystawy jest dr Leon Popek – historyk i syn Heleny Popek.
Dziś wspólnie z przedstawicielami władz samorządowych, instytucji, towarzystw, organizacji oraz mieszkańcami Lublina uczestniczyliśmy w obchodach upamiętniających ofiary zbrodni wołyńskiej. Pod Pomnikiem Ofiar Wołynia złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy symboliczne znicze.